40 dagars returrätt
Endast hos oss!
FRAKT UTAN KOSTNAD!
Fri frakt från 499 kr

ORIJEN

ORIJEN logo

Orijen har utvecklat en ny typ av foder för hundar och katter baserat på deras evolutionära anpassning till en köttrik kost. Ingredienserna är färska och naturliga, kommer från pålitliga leverantörer och inkluderar glitterägg, viltfångad fisk, fågel från frigående höns och annat kött från lokala gårdar.

Företaget har bördig jordbruksmark och gräsmark samt stora rancher. Allt detta säkerställer att färska, högkvalitativa ingredienser finns tillgängliga och kontrolleras från sådd till skörd och efterföljande bearbetning till djurfoder. Köttet kommer från veterinärkontrollerade gårdar.
Fodret kännetecknas av ett exceptionellt högt köttinnehåll och är avsett att återspegla den kvalitet, färskhet och variation av kött som hundar och katter är biologiskt anpassade till.

Orijens varumärkessortiment

.

Orijens hundsortiment består av:

.

- Torrfoder: Puppy, Puppy Love, Original, Six Fish, Regional Red, Tundra, Fit & Trim, Senior />- Frysta godbitar: Original, Six Fish, Regional Red, Tundra, Angus Beef, Romney Lamb, Free-Run Duck, Wild Boar, Plains Bison
- Liophilised food: Adult Dog, Regional Red, Tundra

.


Orijens sortiment av kattmat är:

.

- Torrfoder: Cat & Kitten, Six Fish, Regional Red, Tundra, Fit & Trim
- Frysta godbitar: Original, Six Fish, Regional Red, Tundra, Romney Lamb, Wild Boar

.

Vad är Orijen-livsmedel

.

Det som kännetecknar alla Orijens livsmedelssorter är
- rikedomen på kött och protein: livsmedelssorterna innehåller ca. 85 % kött och 38 - 44 % protein
- fräscha oförfalskade ingredienser: 2/3 av produkterna är färska eller råa och endast 1/3 är avhydrolyserade vid låga temperaturer
- stor variation av kött: Angusbiff, vildsvin, bison, lamm, fläsk, boerged, hjort, Cobb-kyckling, anka, kalkon, sardiner, makrill, kummel, flundra, sill, sjötunga, kungsfisk
- låga kolhydrater och glykemiskt index: Torrfodret innehåller lägsta möjliga kolhydratinnehåll på 20% och ett glykemiskt index på upp till 1,5

Köttet som används i Orijen-foder är officiellt lämpligt för mänsklig konsumtion.

Orijen har många priser och utmärkelser, inklusive Leadship Awards "Food Innovation" - 2014,Top Pick Cat Food Brand - 2015, Top 10 Best Dog Food Brands - 2015,Innovation Award - 2015, Alberta Award of Distinction - 2015 och 2016, Excellence in Canine Pet Food - 2015 och 2016 och många fler.
.

Visa Kategorier

Filter anzeigen

Fas i livet
Förpackningens vikt (kg)
  • 0
  • 23
Min Max –
Djurets storlek
Speciallivsmedel
För vilket djur
Pris
Typ
-6%
Cat & Kitten 5,4 kg
ORIJEN Cat & Kitten 5,4 kg
943 kr (174.57 kr / kg)
999 kr
-16%
Small Breed Dog 4,5 kg
ORIJEN Small Breed Dog 4,5 kg
837 kr (185.90 kr / kg)
999 kr
ORIJEN Original Dog 11,4 kg
1389 kr (121.85 kr / kg)
ORIJEN 6 Fish Dog 6 kg
1114 kr (185.61 kr / kg)
ORIJEN Regional Röd 2 kg
664 kr (332.23 kr / kg)
ORIJEN 6 Fish Dog 2 kg
638 kr (319.10 kr / kg)
ORIJEN 6 Fish Dog 11,4 kg
1594 kr (139.79 kr / kg)
ORIJEN Senior Dog 11,4 kg
1408 kr (123.51 kr / kg)
ORIJEN Puppy Large 11,4 kg
1408 kr (123.51 kr / kg)
ORIJEN 6 Fish Cat 5,4 kg
1062 kr (196.59 kr / kg)
ORIJEN Original Dog 6 kg
916 kr (152.65 kr / kg)
ORIJEN Cat & Kitten 340 g
157 kr (462.18 kr / kg)
ORIJEN Original Dog 340 g
560 kr (1646.18 kr / kg)
ORIJEN Puppy 2 kg
614 kr (307.09 kr / kg)
ORIJEN Puppy Large 6 kg
838 kr (139.61 kr / kg)
ORIJEN 6 Fish Cat 1,8 kg
696 kr (386.68 kr / kg)
ORIJEN Original Dog 2 kg
377 kr (188.50 kr / kg)
ORIJEN Senior Dog 6 kg
897 kr (149.53 kr / kg)
ORIJEN Tundra Cat 5,4 kg
1294 kr (239.66 kr / kg)
ORIJEN Senior Dog 2 kg
401 kr (200.30 kr / kg)
ORIJEN Tundra Cat 1,8 kg
658 kr (365.81 kr / kg)
ORIJEN Tundra Dog 11,4 kg
1864 kr (163.54 kr / kg)
ORIJEN Tundra Dog 6 kg
1170 kr (194.97 kr / kg)
ORIJEN Tundra Dog 2 kg
635 kr (317.50 kr / kg)
ORIJEN Puppy 340 g
565 kr (1660.56 kr / kg)
ORIJEN Tundra Cat 340 g
364 kr (1069.38 kr / kg)